Szkolenia administratorów systemów

Wirtualne Laboratorium Testowe

WLT (Wirtualne Laboratorium Testowe) stanowi usługę przewidzianą dla małych i średnich przedsiębiorstw jak również instytucji publicznych, ukierunkowaną na zapewnienie zdalnego dostępu do systemów laboratoryjnych. Wymienione wirtualne systemy laboratoryjne będą pozwalały na realizację ćwiczeń i scenariuszy różnej klasy ataków w obszarze cyberbezpieczeństwa, umożliwiając z jednej strony możliwość przetestowania nowego rozwiązania, z drugiej – mając walor edukacyjny dla Klienta. Usługa, jako środowisko do wirtualizacji będzie pełnić rolę pośrednika między systemami znajdującymi się w zwirtualizowanej infrastrukturze, a interfejsem użytkownika, mogącym znajdować się w dowolnym miejscu.

Szereg laboratoriów, z gotowymi nieliniowymi scenariuszami przeprowadzi uczestnika przez labirynt pułapek i narazi go w separowanym, kontrolowanym środowisku na wszystkie konsekwencje związane z jego działaniami. Scenariusze będą działać w formule częściowego case-studies. Każde z omawianych/prezentowanych laboratoriów/zagrożeń (do jednego zagrożenia może być kilka laboratoriów) poprzedzone jest teoretycznym wstępem (można zmienić kolejność i najpierw doświadczyć, zbadać scenariusz ataku, a dopiero później poznać stojącą za nim teorię) oraz demonstracją ew. ataku/zagrożenia, a także metodyk ochrony, odpierania ataków oraz niwelowania skutków ataku (co można zrobić, jeśli np. doszło już do włamania). Największy nacisk jest położony na ćwiczenia praktyczne.

W zależności od scenariusza uprawnienia mogą być różne. Będą istniały scenariusze, w których każda osoba posiadająca dostęp do laboratorium będzie mogła mieć pełne uprawnienia administratora – z pełną możliwością konfiguracji dowolnej części systemu operacyjnego, łącznie z instalowaniem oprogramowania. Będą istniały również takie scenariusze, które będą zakładały, że w danym laboratorium uprawnienia będą celowo ograniczone (z zostawioną furtką do ich eskalacji).

Platforma ćwiczeniowa będzie dostępna przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Na potrzeby prezentacji, dostępna będzie wersja demonstracyjna, prezentująca możliwości systemu na podstawie przykładowych laboratoriów. Po uruchomieniu usługi użytkownik uzyska dostęp do laboratorium z okresem ważności 30 dni i będzie miał dostęp do pełnej wersji systemu, w której znajdą się testy i materiały edukacyjne, pozwalające odpowiednio przetworzyć materiał z obszaru cyberbezpieczeństwa. Usługodawca możne zapewnić wsparcie L1 w ciągu 24 godzin. Systemy będą miały zapisaną początkową konfigurację oraz utworzoną kopię zapasową, aby móc je przywrócić do stanu początkowego w dowolnej fazie ćwiczenia.